Ženské kruhy a novodobé rituály

 

Ženské kruhy a novodobé rituály

 

Před lety jsem se vydala  hledat pravdu o Ženství a objevila civilizaci Bohyně v jejíž době byly ženy respektovány, ctěny a uznávány a žily s muži v partnerství. Výsledkem mého putování a probouzení mé vlastní vnitřní Bohyně a mé propojení se s ženstvím.

Hledání cesty ženství v současné společnosti je otevíraní hluboko zasunutých témat o žene, jako je menstruace, sexualita, porody nebo potraty a menopauza.

Tahle má cesta objevování mě zavedla do nádherného období života s hlubokou láskou a pokorou k němu.

Dovolte si i vy být sami sebou. Vstupte do intimního ženského kruhu, kde se můžete zcela přirozeně projevit. Od nepaměti se ženy scházely, aby si předávaly ženskou moudrost, aby se učily o ženské síle, o posvátnosti ženského těla a jeho cyklů.  

 

 

 

 

Kněžka,

je někdo, kdo umí udržet prostor a kdo umí do toho prostoru přivolat posvátnost. Někdo, kdo pomáhá přecházet těžkými životnými obdobími - je to průvodce - někdo, kdo nese světlo, protože, tam sama byla a našla cestu ven. Někdo, kdo uctívá hluboko sebe a další ženy.

Kněžka, teda v naší tradici je ta, která vidí Bohyni v cyklech. V cyklech každé jiné ženy a každého jiného muže, přírody a která uctívá přirozenost, přírodu a život.

Pomáhá jiným znovu pocítit posvátnost těchto přechodových rituálů, vlastních proměn,  cyklů, těžších období. Ona je ta jenž se snaží pomáhat ostatním pocítit posvátnost jejich vlastního života."

A co napsali jiný:

" Kněžky nás učily úctě a výživě pouta mezi divokým chaosem- venku /příroda/  i vevnitř  /hlubiny našeho nitra/. Jejich cílem byla harmonie, udržování stavu  lásky, krásy , pravdy a dobra podle vesmírných  zákonů v našem stvořeném hmotném světe."

Základním stavem kněžky byla  PLNÁ PŘÍTOMNOST VĚDOMÍ.

Text: T.Dubinová  Ph.D. "Kořeny ženské spirituality"

 

Co je rituál.

 

V minulosti, kdy lidé žili v souladu s přírodou se ceremonie/obřady nebo rituály/ řídily střídáním ročních období a měsíčními cykly.

Já ráda používám slovo rituál a tak rituály se rovněž spojovali s příchodem zimy, začátkem jara , nástupem hřejivého léta a s podzimem. 

Čtyři z těchto dnů se pojí se slunovraty a rovnodennostmi. Lidé od pradávna oslavují tyhle cykly Země a Slunce.

Kolo roku, jak můžeme pojmenovat tohle střídaní  ročního období vychází z dávných kultur a ze starých lidových slavnosti.

Je to nekonečný cyklus v roce.

 

 

Zimní Slunovrat   -    22. prosince

Letní  Slunovrat    -   21. června

Jarní  Rovnodennost  -  22.března

Podzimní Rovnodennost  -  21.září

 

Tak ak je v přírodě kolo roka, tak pro nás ženy i muže KOLO  ŽIVOTA.

V kole svého vlastního života se každý z nás setkává často s velmi silnými osobním zážitkem,který v nás zanechává nějakou stopu.  Rituálem můžeme vytvořit posvátný prostor kde díky tomuto prostoru jsme schopni se zastavit, spočinout uvědomit si daný stav situace . Rituál mám pomůže vědomě udělat změnu v našem životě.

Je spousta důvodů proč vytvořit rituál v životě ženy - bohyně, pro jej uvědomění si svého vlastního božského ženského principu.

Rituál: 

 

 • nevěsta se rozloučí  s dívčím životem,
 • menarché je kdy dívka vstupuje do ženství svou první menstruací
 • svatba -  oslava vstupu do manželství
 • rozchod dvou lidí někdy i bolestný
 • požehnání k porodu je jak uvolnit svoje pochyby a strachy , uctít cestu do mateřství
 • pojmenování dítěte, přát dítěti do života
 • poporodní rituál je o uctění si matky – ženy dárkyně života
 • potrat–podpořit ženu s vyrovnáním se téhle situace
 • menopauza oslava vstupu ženy do Moudré ženy – Vědmy
 • narozeninový – oslava našeho života a uctění si ho
 • úplňkový rituál je poděkování sami sobě,
 • životu v kruhu žen
 • očista domova při koupě domu, těžké situaci v něm, pocit těžké atmosféry